...jest pusty
Strona główna

Aranżacja małego mieszkania

Wbrew pozorom nie każdy marzy o domu z ogródkiem. Wiadomo, że im większy dom i podwórko tym więcej pracy wymaga. I nie chodzi tu tylko o sprzątanie pomieszczeń i prace porządkowe w ogrodzie, ale dom wymaga też przeprowadzenia bardziej lub mniej skomplikowanych remontów i napraw. Nie każdy to potrafi, nie każdego na to stać i nie każdy ma na to czas. Ludzie, którzy rezygnują z posiadania własnego domu na rzecz mieszkania w bloku nie muszą się przejmować koszeniem trawy, czyszczeniem rynien, odśnieżaniem podwórka czy remontem dachu. Czasem ludzie, którzy jeszcze nie założyli rodziny kupują lub wynajmują mieszkanie w bloku, zostawiając plany zakupu domu na czas, kiedy będą mieli dzieci. Coraz częściej młodzi ludzie decydują się na zakup mieszkania z małym metrażem. Główną przyczyną takiego postępowania najczęściej są finanse. Małe mieszkanie nie dość, że można kupić w niższej cenie to jeszcze koszt utrzymania takiego mieszkania jest mniejszy niż mieszkania z dużym metrażem.

firanki

Sprawdź ofertę firanek w sklepie:
https://kasandra.com.pl/firanki-c-3.html

Pozostaje tylko kwestia tego, jak zaaranżować małe mieszkanie, aby było nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań przeznaczonych do niedużych mieszkań. Inspiracji można poszukać w sieci, ale jeśli dysponuje się wolnymi środkami, można nawiązać współpracę z profesjonalistą, którego dziedziną jest aranżacja mieszkań. Doświadczony architekt wnętrz z pewnością niejedno takie mieszkanie projektował i zna różne sztuczki, aby sprawić, by wnętrze było użyteczne mimo niewielkiej powierzchni. Jednak wszystko zależy od tego na czym najbardziej zależy lokatorowi. Dużo miejsca można zaoszczędzić wykorzystując do spania rozkładaną sofę czy narożnik, które w dzień będzie można złożyć. Jeśli jednak lokatorowi zależy na tym, żeby mieć łóżko z wygodnym materacem, które po przebudzeniu wystarczy nakryć narzutą, projektant wnętrz może wydzielić w mieszkaniu osobną przestrzeń na kącik sypialny oddzielony od reszty mieszkania ścianką działową lub parawanem. Ciekawym rozwiązaniem w takim przypadku są łóżka na antresoli. Pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, pod takim łóżkiem można umieścić sofę i ławę kawową, stół z krzesłami lub szafę. Inną opcją jest łóżko w podeście, które na noc się wysuwa. W dzień można takie łóżko wsunąć pod podest, a ten można wykorzystać na urządzenie kącika do pracy, biblioteczki czy jadalni z małym stołem. Kolejną kwestią jest przechowywanie. W małym mieszkaniu warto zrezygnować z kilku wolnostojących mebli, szafek i komódek na rzecz dużej szafy zabudowanej. Zwykle w mieszkaniu jest wydzielona większa lub mniejsza wnęka, która idealnie nadaje się, aby zagospodarować ją na szafę. Wykorzystując ją na całej wysokości, można zyskać naprawdę dużo miejsca. Na małej przestrzeni powinno się korzystać z każdej możliwości zyskania dodatkowej powierzchni do przechowywania, dlatego też dobrym pomysłem jest zakup łóżka z szufladami lub narożnika z pojemnikiem na pościel. Sprawą dyskusyjną jest montowanie pawlaczy. Z jednej strony zyskuje się przez to dużo miejsca do przechowywania, z drugiej strony pawlacze zamontowane nad drzwiami wejściowymi czy nad drzwiami do pokoju mogą dawać wrażenie przytłoczenia, zagracenia. Małe mieszkanie jest najczęściej równoznaczne z małą kuchnią i z łazienką niewielkich rozmiarów. W łazience można pozyskać nieco wolnej przestrzeni montując kabinę prysznicową zamiast wanny czy wybierając możliwie najmniejszy model pralki. Każdy architekt wnętrz powie, że niezastąpione są tu też jasne kolory, rozświetlą pomieszczenie i optycznie je powiększą. Z resztą reguła stosowania jasnych kolorów sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach mieszkania o niewielkim metrażu. Z kolei mając niewielką kuchnię można rozważyć wyburzenie ściany i połączenie kuchni z salonem, ale takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety i nie każdemu może odpowiadać. Jak widać, możliwych do zastosowania rozwiązań w niewielkim mieszkaniu jest wiele, więc nie trzeba bać się małych mieszkań.


Najczęściej czytane artykuły:

Salon bez firan – czy to dobry pomysł?

Sklep z firanami – czy trudno założyć?





Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.