• Przechowalnia 0
 • Rodzaje firanek – długie, krótkie, wzorzyste czy gładkie?

  Firanki spełniają bardzo ważną rolę w mieszkaniu czy domu. A im lepiej dopasowane są firanki do pomieszczenia i jego stylu tym lepszy efekt można uzyskać. Zadaniem firanek jest przede wszystkim:

  • zapewnianie poczucia intymności
  • spełnianie funkcji dekoracyjnej i ozdobnej okien
  • wprowadzenie odpowiedniego klimatu i stylu
  • wyeliminowanie wrażenia gołego okna


  Bez nich przestrzeń okna jest po prostu nijaka. Jednak nie każda firanka pasuje do danego wnętrza, gdyż jak wyżej wspomniano chodzi tu o dopasowanie stylu i designu. Przyjrzyjmy się zatem poniżej jakie modele firanek są dostępne na rynku, a także jak dopasowywać je do konkretnych wnętrz.

  Długie czy krótkie?

  Jednym z najważniejszych pytań jakie należy sobie zadać jeszcze przed zakupieniem firan jest to czy mają one być długie czy krótkie. Otóż istnieje możliwość zakupienia firanki długiej, aż do samej ziemi lub takiej, która sięga jedynie do parapetu lub nieco dalej. W przypadku takich pomieszczeń jak salon czy sypialnia wybór zależy od upodobań czy też potrzeb. Jednak kupując firanki do kuchni należy stawiać zdecydowanie na modele krótkie. Wynika to po prostu z wygody i funkcjonalności. Firanki w kuchni mają być ozdobą i dekoracją, ale nie do przesady. Dodatkowo nie mogą one zbyt się brudzić, a w kuchni jest to trudne, dlatego krótsze modele sprawdzają się znakomicie. Dodatkowo zapewniają one dostęp potrzebnej do gotowania ilości naturalnego światła. Długie firany zostawmy, więc do salonów, sypialni czy pokoi dziecięcych.

  A co ze wzorem?

  Kolejnym ciekawym pytaniem jest to czy firanki powinny być gładkie czy wzorzyste? Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż tak naprawdę zależy to od gustu. Oczywiście wiadomo, że firanki do salonu mogą być fantazyjne i ozdobne, dlatego można tutaj zaszaleć z wzorami czy fakturą. Jednak należy to robić rozważnie, gdyż nie można zapominać, że firanki wpływają na ogólny styl i wygląd wnętrza. Jeżeli, więc całe pomieszczenie jest krzykliwe i ozdobne lepiej postawić na gładsze firanki i odwrotnie.

  Akceptuję
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.