• Przechowalnia 0
 • Kołdra puchowa vs. kołdra syntetyczna – którą wybrać?

  Gdy zbliżają się zimowe wieczory zaczynamy na poważnie myśleć o zmianie kołdry letniej na zimową. Jeśli dopiero czekają nas zakupy zastanawiamy się, która z nich będzie lepsza – kołdra puchowa czy kołdra syntetyczna? Jej jakość, termoizolacja, funkcjonalność, ciężar i wiele innych aspektów jest zależna od tego czym jest wypełniona. Sen jest niezwykle ważny, stąd też tak dużą wagę powinniśmy zwrócić na jej wybór.

  Zalety i wady kołdry puchowej

  Kołdra puchowa na obecne czasy uznawana jest za produkt z najwyższej półki. Wypełniona jest puchem gęsim lub kaczym. Warto dodać, że jest to wyselekcjonowany puch. Jego jakość zależna jest od dwóch kwestii. Po pierwsze – z jakiej części gęsi pochodzi. Po drugie – w którym miesiącu był on pozyskany. Dzięki tym parametrom potrafi przez długi czas zachować swój pierwotny kształt. Poza tym kołdra puchowa o standardowych wymiarach jest być lekka (ok. 2, 5 kg) i puszysta. Jedną z jej największych zalet jest fakt, że idealnie grzeje. Stąd polecana jest wszystkim zmarzlakom. Jednocześnie owa kołdra nie doprowadza do przegrzania, gdyż odprowadza pot i wilgoć. Pomimo wielu plusów ma ona również swoje minusy.

  Jak prać kołdrę?

  Pranie kołdry puchowej odbywa się tylko i wyłączni drogą chemiczną. Osoby, które są uczulone na kurz czy roztocza powinny zrezygnować z jej zakupu, ponieważ uznaje się ją za alergiczną. Możemy się ich jednak skutecznie pozbyć. Rozwiązaniem jest mróz. Zatem nie bójmy się wietrzyć pościeli również w zimowe dni, tym bardziej, że wietrzenie kołdry puchowej pozwoli nam utrzymać ją w czystości. Na koniec wspomnimy o kwestii, która w obecnych czasach jest niezmiernie istotna, gdyż coraz więcej osób ma świadomość jak ważna jest nasza planeta – kołdra puchowa to produkt naturalny i ekologiczny. Kupując ją dbamy o środowisko.

  Zalety i wady kołdry syntetycznej

  Kołdra syntetyczna zawiera w sobie sztuczne włókna poliestrowe. Najczęściej występują one w kształcie kulek lub rurek. By były one bardziej miękkie producenci pokrywają je cienką warstwą silikonu. Jakie są główne zalety owej kołdry? Jest ona przede wszystkim puszysta i lekka. Dodatkowo odprowadza pot, dzięki czemu nasza skóra może w ciągu nocy spokojnie oddychać. My sami nie będziemy odczuwać uczucia przegrzania. W przeciwieństwie do kołdry puchowej możemy ją prać w warunkach domowych. Polecane są wysokie temperatury, by zachować jej higienę. Kolejną różnicą jest cena – kołdra syntetyczna jest znacząco tańsza od kołdry puchowej. Na tym nie koniec – kołdra z wypełnieniem syntetycznym polecana jest przede wszystkim alergikom. A to wszystko dzięki wypełnieniu, które możemy podzielić na trzy rodzaje wkładów syntetycznych:

  1. Włókno poliestrowe – w syntetyczny pościelach jest najczęściej stosowane jako wypełnienie. Ma o wiele niższą termoizolację niżeli kołdra wełniana czy puchowa. To sprawia, że nadaje się tylko do pomieszczeń ogrzewanych. Jej zaletą jest cena, trwałość oraz lekkość;

  2. Włókno silikonowe – są to włókna poliestrowe pokryte cienką warstwą silikonu. Tak jak w przypadku pierwszej propozycji i w tym przypadku kołdra nadaje się tylko do ogrzanych pomieszczeń. Poleca się, by kołdrę często prać w celu utrzymania jej higieny;

  3. Granulat silikonowy – często pojawia się pod inna nazwą jako sztuczny puch. Tak jak pozostałe kołdry i ta będzie miękka, puszysta i prawie tak ciepła jak prawdziwy puch. Również jest to idealna kołdra dla alergików. Prać możemy ją w domowych warunkach.

  kołdra antyalergiczna  PODSUMOWANIE

  Wbrew pozorom wybór kołdry nie należy do trudnych decyzji. Owszem, do wyboru mamy przeróżne opcje. Dlatego też przed zakupem warto sprecyzować swoje wymagania i potrzeby. Z jednej strony mamy ekologiczną i naturalną kołdrę puchową. Z drugiej strony – kołdra syntetyczna, która idealnie sprawdzi się w sypialni alergika. Pozostaje jeszcze cena, która w wielu przypadkach może również zdecydować o końcowym wyborze. Przy tych wszystkich parametrach nie zapominajmy o komforcie snu. Regeneracja naszego organizmu wciągu nocy jest niezwykle ważna, gdyż potrafi później odbić się na nadchodzącym dniu. Dlatego też prócz czysto teoretycznych rzeczy zwróćmy uwagę na swoją wygodę.
  Akceptuję
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.