• Przechowalnia 0
 • Kiedy elegancki bieżnik, a kiedy plamoodporny obrus?

  Nakrycia stołów to obecnie niemalże temat rzeka – przeciętna pani domu żongluje nimi przynajmniej kilka razy w miesiącu, dlatego też jej zaplecze musi być wyposażone zarówno w odświętne bieżniki, jak i obrusy nadające się do szybkiego czyszczenia.

  Przede wszystkim to okazja decyduje o tym, co znajduje się aktualnie na stole, jeśli idzie o jego nakrycie. W przypadku wzniosłych uroczystości na stół ląduje najczęściej odświętny, haftowany, lub wyszywany obrus. Jest to z reguły śnieżnobiała kompozycja kwiatowa. Dość często zamiast typowego obrusa stosuje się bieżnik. Jest to niewielka forma obrusowa zakrywająca tylko część stołu. Bardzo często stosowana nie na tradycyjnych stołach lecz w przypadku ław, czy też stołów do posiłków w formie szwedzkiej. Generalnie tego typu rozwiązanie jakim jest bieżnik stosuje się przede wszystkim ze względów logistycznych. Śnieżnobiały, koronkowy, prezentuje się świetnie, jednocześnie zajmuje niewiele miejsca, jest dość łatwy w praniu a jego przerywana faktura pozwala na przykład na szybkie oczyszczenie z okruchów poprzez wytrzepanie go.

  bieżnik

  Coraz częściej jeśli na stole w czasie jakiejś uroczystości nie pojawia się odświętny obrus to po prostu nie pojawia się nic. Zastawianie tak zwanego gołego stołu jest coraz popularniejsze. Szczególnie jeśli gospodarze znajdują się w posiadaniu naprawdę pięknego, solidnego produktu meblarskiego, którego wdzięki aż żal jest zakrywać obrusem.

  Przy wyborze nakrycia stołu istotne jest również to gdzie ów stół się znajduje. Nierzadko bowiem stoły jadalniane, czy też te występujące w kuchni są odziewane w obrusy plamoodporne. Ogólnie rzecz biorąc obrus plamoodporny ma to do siebie, że jak sama nazwa wskazuje zabezpiecza mebel przed zaplamieniem. Bardzo często obrus plamoodporny świetnie imituję naturalny obrus. Stworzony najczęściej z tak zwanej ceraty, albo zabezpieczony odpowiednio od spodu świetnie nadaje się nie tylko do kuchni, lecz również na tak zwane luźne przyjęcia, gdzie nie potrzebny jest blichtr i splendor, który niesie za sobą szyty, ciężki obrus tradycyjny. Taki obrus odporny na plamy może zaoszczędzić naprawdę wiele pracy gospodyni.

  obrus

  Co do zakupów tychże produktów, to na rynku występuję naprawdę wielu producentów, dlatego warto przyjrzeć się co najmniej kilku propozycjom. Szczególnie zwracają uwagę na wymiar i pamiętając, że na przykład bieżnik nie ma prawa zbytnio wystawać za rogi stołu, gdyż w gruncie rzeczy jest on tylko formą większej serwety. Obrusy tradycyjne, haftowane, szyte, czy też te plamoodporne winniśmy również dobierać nie tylko patrząc na wzornictwo, lecz również kontrolując wymiary, by później nie okazało się, iż zakupiliśmy produkt kompletnie niekompatybilny z naszym stołem w jadalni.

  Polecane artykuły:

  Bazary – tandeta, czy jednak dobra jakość za niską cenę?

  Salon – jak powinien wyglądać, by wszyscy byli szczęśliwi?

  4 pory roku – czy to ma sens?

  Jak zostać aranżerem wnętrz?

  Małe mieszkanie – mały problem?

  Akceptuję
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.