• Przechowalnia 0
 • Jak zostać aranżerem wnętrz?

  Polskie społeczeństwo staje się coraz bogatsze, a co za tym idzie ma coraz więcej pieniędzy na wydatki ekskluzywne. Usługą jeszcze niedawno bardzo ekskluzywną, a dziś uważaną za przeciętną była aranżacja wnętrz. Aranżer w obecnym czasie nie narzeka na brak zleceń – lecz może paść pytanie, jak zostać takim specjalistą?

  Najprostszą odpowiedzią na postawione w tytule pytanie jest - pójść do szkoły!. Jeszcze kilka lat temu kierunek aranżacji wnętrz był obecny na Akademiach Sztuk Pięknych na wydziałach architektonicznych. Nie można jednak powiedzieć, iż był oblegany – dziś jest natomiast wręcz przeciwnie. Niemniej jednak alternatywą jeśli chodzi o szkolnictwo z zakresu aranżacji wnętrz są szkoły policealne, technika, czy też studia podyplomowe. By zostać zawodowym aranżerem z wyższym wykształceniem trzeba dziś mieć tylko wykształcenie wyższe umożliwiające skończenie studiów podyplomowych na kierunku aranżacji wnętrz. Takie studia doszkalające trwają jedynie rok. Tyle samo trwają na ogół szkoły policealne w formie studium aranżacji wnętrz. Dają one średni tytuł zawodowy aranżera, z którym również można wystartować na rynku pracy.

  narzuta

  Większości jednak marzą się własne biznesy i tutaj może okazać się, iż samo wykształcenie to jednak nie wszystko. Szkoła to bowiem sucha wiedza – a firanki i zasłony co roku występują w odmiennych wzorach, dlatego by naprawdę zostać aranżerem trzeba orientować się w trendach. Niby nie jest to trudne, ponieważ prasa krajowa i zagraniczna przeładowana jest informacjami, niemniej jednak trendy galopują z tak wielką zawrotnością, iż czasem mogą się pogubić. Dlatego też bycie aranżerem to niemalże nieustanna nauka o nowych trendach i modach.

  Warto również dodać, iż aranżer musi być człowiekiem plastycznym, najlepiej ze zmysłem artystycznym. Swoistego wyczucia dobrego smaku najczęściej ciężko się jest nauczyć, wiele zaś osób posiada takie zdolności po prostu od urodzenia – im w zawodzie aranżera wnętrz będzie zdecydowanie łatwiej. Talent w tej pracy nie jest najważniejszy, lecz obudowany naprawdę ciężką pracą może dać fantastyczne efekty.

  Na koniec można napisać, iż aranżerem wnętrz może zostać tylko i wyłącznie osoba, która kocha to co robi – jeśli nie pałamy uczuciem to tej pracy raczej nie starajmy się edukować w tym kierunku. Miłość jeśli nie przyszła już, to raczej nie przyjdzie już nigdy. Aranżerem wnętrz jak mówią niektórzy trzeba się po prostu urodzić – edukacja, szczególnie na szczeblu wyższym, jest istotna, jednakże z pewnością można napisać, iż miłość do aranżacji to podstawa. Jeśli nie interesują Cię firanki i zasłony, a ustawianie mebli uważasz za mdłe zajęcie, to z pewnością mimo nawet ogromu wiedzy nigdy nie zostaniesz profesjonalnym aranżerem wnętrz – to po prostu niemożliwe.

  Najczęściej czytane artykuły:

  Małe mieszkanie – mały problem?

  Kolorowe zasłonki w oknie mieszkania

  Komplety firan i zasłon do sypialni

  Gdzie możemy powiesić firany sznurki?

  Jakie powiesić w oknie firany makarony czy zwykłe?

  Akceptuję
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.