...jest pusty
Strona główna

Jak prać firanki, by się niszczyły i pozostały białe?

Firanki to część wystroju, której czystość ma ogromny wpływ na prezentację mieszkania. Śnieżnobiałe dodają lekkości i świeżości, natomiast te pożółkłe czy poszarzałe sprawiają, że całe pomieszczenie znacznie traci na atrakcyjności. Dlatego tak ważne jest odpowiednie pranie firanek, które pozwoli na zachowanie ich bieli, a jednocześnie nie uszkodzi delikatnego materiału, z którego są wykonanie. Jak powinniśmy prać firany?

Ręczne pranie firanek

Dziś pralki oferują nam wiele programów do wyboru, również delikatnych. Mimo to nie zawsze możemy z nich skorzystać. Niektóre firany ze względu na materiał czy zdobienia po prostu nie nadają się do prania w pralce. Takie informacje zawsze powinniśmy znaleźć na metce. Jeśli ją odcięliśmy, pozostają nam trzy wyjścia: zaryzykować pranie w pralce, co nie zawsze musi się dobrze skończyć, potraktować firankę jako bardzo delikatną i uprać ją ręcznie lub oddać do pralni. Jeśli zdecydujemy się na ręczne pranie firanek, powinniśmy sięgnąć po miskę i wypełnić ją ciepłą, ale nie gorącą wodą z mydłem lub płynem do delikatnych tkanin. Musimy pamiętać wtedy o tym, by nie pocierać o siebie materiału, choć wydaje się to naturalnym ruchem. Znacznie lepiej sprawdzi się jego ugniatanie.

firanki białe

Pranie firanek w pralce

Skorzystanie z pralki jest najwygodniejszym wyjściem, jeśli chodzi o pranie firanek. Choć wymaga od nas nieco większego zaangażowania niż codzienne pranie ubrań.

Moczenie

Przed włożeniem firanek do pralki dobrze jest je najpierw namoczyć w wannie czy misce wypełnionej delikatnie ciepłą wodą. Jej temperatura nie powinna przekraczać 40°C. Do białych firan możemy wtedy dodać też nieco wybielacza. Z plamami czy przebarwieniami można także poradzić sobie przy wykorzystaniu domowych metod. Z tłustymi plamami rozprawi się płyn do mycia naczyń, natomiast jeśli biały materiał pożółkł, warto do wody dodać sodę oczyszczoną lub sok z cytryny. Do wybielania firanek może sprawdzić się także dodanie do litra wody dwóch łyżeczek soli.

Jak włożyć firanki do pralki?

Przed włożeniem firanek do pralki należy je złożyć w kostkę. Można, a w przypadku firan z falbanami lub frędzlami trzeba, skorzystać też ze specjalnego woreczka do prania delikatnych materiałów. Jeśli go nie posiadamy, możemy skorzystać na przykład z poszewki na poduszkę. Dzięki temu delikatny materiał na pewno nie uszkodzi się o bęben pralki.
firany z falbanami

Wybór programu i detergentów

Do prania firanek wybierzmy delikatny program, który zapewni nam temperaturę nie wyższą niż 30°C. Może on także nosić nazwę „pranie ręczne”. Z całą pewnością nie powinniśmy korzystać z funkcji odwirowywania. Również w przypadku detergentów sięgnijmy po te przeznaczone do delikatnych tkanin i stosujmy w rozsądnej ilości, ponieważ nawet one w zwiększonej dawce mogą uszkodzić materiał.

Jak prać firany, by uniknąć pogniecenia

Złożenie firanek w kostkę i włożenie do ochronnego woreczka przed umieszczeniem ich w pralce ma właśnie pomagać w redukcji zagnieceń. Korzystne może okazać się także zawieszenie w oknach wilgotnych, a nawet mokrych firan (choć wtedy trzeba pamiętać o zabezpieczeniu podłogi przed kapiącą wodą), ponieważ w pionie samoistnie rozprostują się pod wpływem własnego ciężaru. Ważne jest tylko, by mokrego materiału nie wieszać w czasie słonecznego dnia, ponieważ promienie słoneczne mogą wtedy powodować żółknięcie firan.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.