• Przechowalnia 0
 • Jak poprawnie wszyć taśmę do firanki?

  Każdy w nas marzy o tym, aby jego mieszkanie ekskluzywnie się prezentowało. Dopełnieniem każdego pomieszczenia jest pięknie udekorowane okno. Warto zatem zadbać o wybór odpowiednich, pięknie przymarszczonych firanek. Jak wszyć taśmę do firanki?  Jakie są rodzaje taśm do firanek?  Wiele kobiet urządzających wnętrze swego domu dużą wagę przykłada do wyglądu okien. W związku z tym decydują się na uszycie takich firan, które to idealnie wkomponują się we wnętrze mieszkania. Jak przyszyć taśmę do firanki, aby była ona pięknie umarszczona?

  Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rodzajów standardowych taśm marszczących do firan oraz zasłon. Wśród wielu z nich najbardziej popularna to taśma „ołówek”, zwana też często drabinką, lub plisą. Po wszyciu tworzy ona małe zakładki pomiędzy którymi jest około centymetrowy odstęp.
  Inną często wybieraną taśmą marszczącą jest tzw. "smok". Jest to taśma marszcząca firankę naprzemiennie. Jest ona idealnym wyborem dla tych osób, które cenią piękny wygląd firan po zmarszczeniu.

  Taśma zakładkowa, nazywana często kontrą, zawiera 2, 3 lub 5 kontr zebranych w jednej zakładce. Gromadzą one kilka fałd firanki w jednej zakładce, a następnie w taśmie następuje prosta przerwa i znów pojawia się kolejna kontrafałda. Idealnie dobrana taśma - kontrafałda potrafi ułożyć każdą firankę w bardzo regularny sposób, Niemniej przy tego typu taśmie marszczącej nie można sobie pozwolić na regulację szerokości firany na karniszu. Nieco inna jest taśma smok, która to daje możliwość większego regulowania szerokości użytkowej firanki.

  Taśmy są najczęściej dostępne w szerokościach: 2, 5 oraz 5 cm, a rzadziej są stosowane taśmy o szerokości 7, 5 cm czy też 10 cm. Poszczególne taśmy różnią się między sobą rodzajem materiału z którego zostały wykonane. Wśród wielu dużą popularnością cieszą się taśmy z nylonu oraz transparentne wszywane do cienkich przeźroczystych firan z racji tego, że są mało widoczne. Ponadto dostępne są taśmy bawełniane, które to są wszywane raczej do grubszych firan.

  taśma marszcząca


  Jak wszyć taśmę marszczącą do firanek?  Znacznie łatwiejsze do wszycia są cieńsze taśmy, natomiast nieco trudniejsze do wszycia są 5-cio centymetrowe taśmy oraz szersze. Zatem jak wszyć taśmę do firanki? Pierwsza czynnością jest odcięcie kawałka brzegu taśmy w taki sposób, aby była możliwość zawiązania na węzełek sznureczków biegnących wzdłuż taśmy. Wybrany węzeł powinien być mocny, aby podczas marszczenia firany nie rozwiązał się, gdyż wówczas sznurki mogą wysunąć się z prowadnic w taśmie. Idealnym rozwiązaniem jest mocny supeł wiązany z dwóch sznureczków. Taśmę marszczącą należy nałożyć na firanę w taki sposób, aby sznureczki znajdowały się na jej stronie zewnętrznej. Następnie należy wykonać mocny szew mocujący i wszyć taśmę przy samym brzegu firany, lub nieco niżej w zależności od potrzeb. Podczas wszywania należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie naciągać firany. Należy szyć w taki sposób, aby na firanie nie tworzyły się zmarszczki.

  Niepoprawne szycie spowoduje, że przy wykonywaniu drugiego szwu w taśmie wystąpi problem z jej wszyciem. Mogą też pojawić się skosy, a wszyta w taki sposób taśma z pewnością nie doda uroku firanie. A wręcz przeciwnie będzie ona się źle marszczyć i nieestetycznie wyglądać. Sprawdzoną metodą jest wpinanie w poprzek doszywanej taśmy szpilek, które to pozwalają ją utrzymywać we właściwym miejscu. Po wszyciu taśmy oraz jej zmarszczeniu poprzez naciągnięcie sznureczków mamy gotową firankę, którą możemy w gustowny sposób udekorować wnętrze każdego mieszkania.

  taśma marszcząca
  Akceptuję
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.