...jest pusty
Strona główna

Co zrobić, gdy firany przybierają nieatrakcyjny żółty odcień?

Firany bardzo szybko się kurzą, pochłaniają dym papierosowy oraz wszystkie inne, niezbyt przyjemne zapachy. Dodatkowo, firany wykonane z naturalnych materiałów są narażone jeszcze na działanie promieni słonecznych, które powodują ich żółknięcie oraz pojawienie się pęknięć.

 

Kiedyś w celu utrzymania firan w jak najlepszym stanie przez długi czas, używało się specjalnych mydlin, płukanek z wodą oraz sodą, krochmalu ryżowego, czy też gumę arabską. Obecnie jednak coraz częściej stosuje się jednak specjalistyczne proszki i płyny, w których pierze się lub płucze firany. Nie trzeba już podejmować żadnych dodatkowych działań. Poniżej kilka wskazówek jak można zadbać o firanki w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane.

 firany

Firany z włókna sztucznego – używamy wody z dodatkiem proszku (w przypadku firan białych, proszek powinien być z wybielaczem optycznym).

 

Firany z tiulu – na godzinę przed praniem można zamoczyć firany w chłodnej wodzie z dodatkiem detergentu, po odciśnięciu wody umieścić je ponownie w cieplejszej wodzie z detergentem. Prać należy bardzo delikatnie, skupiając się jedynie na miejscu zabrudzenia.

 

Ażurowe firany – przed praniem należy je złożyć w kostkę, ponieważ są one szczególnie delikatne i narażone na uszkodzenia. Pranie firan ażurowych polega na ich delikatnym ugniataniu.

Polecane artykuły:

„Mieszkania dla młodych” czyli dla kogo?

Firanki makarony kiedy stosować?

Klasyczny teatr okienny, czyli postrzeganie aranżacji okna jako sztuki.








Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.